+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Termowizory

( ilość produktów: 277 )

Termowizory i termowizja

Termowizja to technologia stosowana między innymi w badaniach naukowych, medycynie, przez policję, myśliwych i wojsko czy nawet przy termoizolacji budynków. Dzięki zastosowaniu doświetlenia o krótkiej długości fali (od 9 do 14 μm) jesteśmy w stanie wykryć ciepło wydobywające się z ciał fizycznych na znacznej odległości a niekiedy przy dokładniejszych urządzeniach nawet wyznaczyć temperaturę danych obiektów.

Na przestrzeni czasu i drodze ewolucji tych urządzeń stały się dostępne dla każdego. Można ich używać do obserwacji nocnych gdzie zwykła noktowizja by się nie sprawdziła np.: podczas niesprzyjających warunków pogodowych. W naszej ofercie znajdą Państwo termowizory różnego zastosowania. Od celowników termowizyjnych po lornetki termowizyjne.

Termowizor ? na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Termowizor jest to urządzenie do obserwacji. Myśliwi często spotykają się z trudnościami podczas jego wyboru. Wpierw musisz zadać sobie pytanie czego oczekujesz od termowizora myśliwskiego. Na rynku jest ich duży wybór, jednak w momencie, gdy posiadasz już pewne wymagania, wybór znacznie się zawęża. W artykule opiszemy podstawowe parametry, termowizorów oraz sytuacje, w których powinnyśmy odróżnić dobry jakościowo termowizor od złego.

Co to jest termowizor oraz jakie przynosi korzyści?

Kamera termowizyjna jest w stanie rejestrować promieniowanie cieplne, które emitują jednostki fizyczne, w granicach od -40/35 stopniach Celsjusza do nawet około 1.500-2000 stopni. Swoje zastosowanie najczęściej znajdują w termowizorach myśliwskich. Jak wiadomo, termowizor jest również bardzo często stosowany w geodezji, w ostatnim czasie swoje zastosowanie znajduje także w parze z dronami, jak również wykorzystuje się go w budownictwie. Termowizory myśliwskie wprawdzie są dopiero w początkowych fazach rozwoju, z tego też względu, że jest to nowa technologia, która stale jest aktualizowana i modernizowana. Mimo swoich początku spisują się one świetnie na polowaniach. Termowizor sam z siebie jednak już od dłuższego czasu jak się okazuje bardzo skuteczny w użyciu. Odgrywa bardzo ważną rolę na tle taktycznym jak i wojskowym, jest częścią osprzętowienia żołnierzy, jak również całej floty powietrznej, morskiej oraz lądowej. Termowizor służy łatwemu dostrzeganiu celu w sytuacjach, gdy zwykłe zauważenie go nie jest możliwe. Termowizory myśliwskie, są bardzo przydatne dla myśliwych, w szczególności podczas polowań. Podczas polowań zapewniają również dobrą widoczność, przez co myśliwy znacznie prościej może dostrzec potencjalny cel, gdy zapada zmrok. Zatem, jeżeli zamierzasz poprawić umiejętności myśliwskie, warto, jest zakupić ten przedmiot, znacznie ułatwi polowania, a także da przewagę w polu. Jeżeli kamera termowizyjna jest już w twoim posiadaniu, możesz wykorzystać ją w wielu obszarach. Możesz polować na dziki, sarny, jelenie, lisy, jak również możesz go używać w celach rekreacyjnych lub do zwykłej obserwacji.

Zasada działa termowizora oraz najlepszy dobór do preferencji

Zwierzęta emitują promienie podczerowone, które ujawnia się w postaci ciepła, które jest przez nie wytwarzane. Zasada tego urządzenia jest taka sama jak w przypadku gogli noktowizyjnych, dzięki niemu także można uzyskać ciekawe wyniki podczas polowań. W momencie przyglądania się przez termowizor myśliwski masz przed sobą wiele obiektów, które nie mają różnorodną wytwarzalność ciepła, takich jak drzewa, zabudowania oraz wiele innych. Dobry termowizor wykrywa jednak różnice, które wynikają z emitowanego ciepła przez różne obiekty wchodzące w skład otoczenia. W skład kamer myśliwskich wchodzą także różnego rodzaju lunety celownicze. Warto pamiętać, że w momencie, gdy ustawić termowizor myśliwski na temperaturę, jego zasada działania będzie taka sama w dzień jak i w nocy. Na względzie trzeba mieć fakt, że termowizory myśliwskie najlepiej jednak sprawdzają się w nocy, przez różnicę temperatur, które występują w środowisku zewnętrznym a temperaturą poszukiwanego celu. Termowizory wysokiej jakości wykrywają nawet najmniejsze różnice temperatur. Jest to zależne o jakości czułości czujników termicznych znajdujących się w nim. Za przykład możemy wziąć na przykład jelenia, w przypadku dobrego termowizora jesteśmy w stanie zobaczyć go dobrze i wyraźnie ze szczegółami. Natomiast w przypadku tańszych modeli jego wygląd może przypominać plamę koloru pomarańczowego. Należy także pamiętać o dobrym przyjrzeniu się wyświetlaczowi, który wpłynie na całościową jakości obrazu. Kamery myśliwskie znajdujące się w termowizyjnych lunetach myśliwskich mogą mieć daleki obszar zasięgu widoczności. W przypadku,  gdy rozszerzasz długości widzenia, rozdzielczość obrazu spada. Mimo faktu, że gogle noktowizyjne działają na podobnych zasadach, termowizory myśliwskie posiadają znacznie większą długość widoczności (nawet o około 800-1000 metrów dłuższą). W zasadzie może być to nie potrzebne większości myśliwych, ze względu zasięgu samego karabinu. Dlatego przed zakupem warto dobrze przeanalizować zasięg, który będzie dla Ciebie optymalny. W przypadku, gdy prócz polowań będziesz chciał także obserwować, warto jednak mieć na uwadze termowizor, który zapewnia dalszą widoczność. W związku z wyborem skup się na dwóch najważniejszych rzeczach, tzn. na rozdzielczości, którą posiada sprzęt oraz na optyczne powiększenie.

Czy można używać termowizora w ciągu dnia?

Jak najbardziej. Światło dzienne nie wpływa na jakość działania termowizji, wszakże w nocy widoczność będzie bardziej efektywna

Czy jest możliwość obserwacji przez obiekty takie jak ściany?

Niestety nie jest to możliwe, detekcja emitowane ciepła pozwala na ogólne dostrzeżenie obiektu, nie patrząc przez ciała stałe. Reasumując, wykrywa tylko ciepło wydobywające się z obiektu.

Czy termowizja jest w jakiś sposób niebezpieczna?

Termowizja jest w pełni bezpieczna. Nie jest ona emitentem żadnego promieniowania, które mogłoby wpłynąć w jakikolwiek sposób na zdrowie użytkownika.

pixel