+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiednią broń ASG?

Na samym początku warto byłoby odpowiedzieć na pytanie „Co to w ogóle jest ASG?” - w skrócie jest to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu! 

ASG, a dokładnie Air Soft Gun, są to repliki klasycznej broni palnej. Są one wykonane w skali 1:1 w stosunku do swoich palnych odpowiedników. Często imitują niemal w 100% ich działanie. Amunicją do nich są niewielkie kulki. Wystrzeliwana przez repliki amunicja ASG to pociski wykonane z plastiku o średnicy 6 – 8 mm. 

Miłośników tego typu rozrywki ciągle przybywa i nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ airsoft zapewnia mnóstwo intensywnych, prawdziwych emocji. Ponadto daje możliwość przeniesienia się do skrytych, dziecięcych marzeń, kiedy to przechodziłeś kolejną wyimaginowaną wojenną misję czy fantazjowałeś o wspólnych militarnych eskapadach z kolegami. ASG jest również świetną alternatywą dla gier komputerowych, które w ten sposób znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości i dzięki temu skutecznie łączy pokolenia. 

Jeśli dopiero chciałabyś rozpocząć swoją przygodę z ASG czy spróbować swoich sił w zespołowych grach militarnych z użyciem repliki broni  na kulki z pewnością najrozsądniej byłoby zacząć od podstaw czyli od ich wykonania i odpowiedniego doboru, a dopiero później rozpatrywać czy w Twoim przypadku sprawdzą się również dodatkowe akcesoria ASG. Musisz zastanowić się, jakiej broni potrzebujesz i która z nich pozwoli Ci na pełną satysfakcję z użytkowania podczas rozgrywki… W takim razie, na co zwrócić uwagę przy odpowiednim doborze tego specjalistycznego wyposażenia? 

Napędzany zajawką 

Pierwszą i najważniejszą cechą broni ASG jest jej napęd i to on odpowiedzialny jest za wystrzeliwanie pocisków. Wśród replik ASG wyróżniamy trzy formy zasilania i napędu. Są to repliki sprężynowe, elektryczne oraz gazowe. 

Napęd sprężynowy jest zdecydowanie najprostszy konstrukcyjnie. Siłą własnych mięśni wprawiamy w ruch tłok, który naciąga sprężynę i następnie blokuje się na zapadce. W ten sposób replika jest gotowa do strzału i jedynie pociągnięcie spustu, który zwolni tłok z napiętą sprężyną, dzieli nas od oddania strzału. Budowa tego typu replik jest dość łatwa - do najważniejszych części wewnętrznych zalicza się cylinder, sprężynę oraz tłok. Z prostoty konstrukcji tego sprzętu i jego napędu wynika wiele zalet, a podstawową jest niskie zużycie części eksploatacyjnych. Jest to  związane bezpośrednio z małą szybkostrzelnością napędu sprężynowego, czyli małą ilością oddawanych strzałów. Mechanizm ten swoje zastosowanie z reguły znajduje w karabinach snajperskich, gdzie ważniejsza jest precyzja oddanego strzału niż ich ilość. Kolejną zaletą napędy sprężynowego jest zerowy wpływ warunków atmosferycznych na jego działanie. Niezależnie czy pada deszcz, śnieg, czy jest upał czy mróz, jedyne co trzeba zrobić to naciągnąć mechanizm i oddać strzał. Jednakże wadą  tego systemu może okazać się potrzeba naciągnięcia mechanizmu każdorazowo przed oddaniem strzału – przy częstym ich oddawaniu użytkownik może czuć zmęczenie oraz szybciej tracić siły, które podczas długiej rozgrywki będą mu niezbędne. 

Najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym napędem jest napęd elektryczny. Silnik zasilany elektrycznie jest odpowiedzialny za naciągnięcie sprężyny i kompresję powietrza, co skutkuje bardzo wysoką szybkostrzelnością oraz dynamiką zabawy. Co więcej, tego typu repliki mają duży zasięg, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Jest to także doskonała propozycja dla osób, które planują tuning repliki, ponieważ dostępna ilość części, poradników oraz profesjonalnych serwisów świadczących takie usługi jest bardzo duża. Przy wyborze tego typu repliki warto pamiętać jednak o jej odpowiednim zasilaniu, aby podczas gry nie stracić całej energii - skrytej w akumulatorze! Akumulatory moją ograniczoną pojemność i dlatego dobrze byłoby zawsze zabrać ze sobą więcej niż jeden. 

Ostatnim napędem, najpopularniejszym wśród replik pistoletów, jest napęd gazowy. Repliki gazowe mogą być zasilane za pomocą dwutlenku węgla (CO2) oraz mieszanki green gas składającej się z propanu i niewielkiej ilości olejku silikonowego. Dzięki rozprężeniu gazu kulka zostaje wprawiona w ruch i wystrzelona z lufy. Istotnym parametrem replik gazowych jest zróżnicowana moc oraz prędkość początkowa, które zależą w dużym stopniu od warunków, w których replika będzie strzelać. W praktyce oznacza to, że gaz może w zróżnicowanym stopniu ulegać rozprężeniu, dlatego też parametry strzałów będą się znacząco od siebie różnić. Przy próbach strzelania w temperaturze bliskiej zera lub ujemnej niekiedy dochodzi do gwałtownego wypuszczenia całego zapasu green gasu, co spowodowane jest przymarzniętym zaworem. 

 

Jak wybrać pierwszą replikę? 

Każda forma napędu i zasilania ma swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto dokładnie zastanowić się, jakie mamy potrzeby i oczekiwania wobec repliki broni ASG. Dopiero po określeniu typu repliki można zdecydować się na wybór konkretnego modelu. Warto więc zwrócić uwagę na to, co oferuje dany model - jaką prędkość początkową, zasięg skuteczny oraz do czego w rzeczywistości przeznaczony jest jego palny pierwowzór. 

Niestety, nie ma jednoznacznej i łatwiej odpowiedzi na pytanie o to, jak wybrać najlepszą dla siebie replikę. Jest wiele rodzajów replik, a każda z nich charakteryzuje się zbiorem unikalnych cech dla danego rodzaju broni, takich jak szybkostrzelność w przypadku pistoletów maszynowych, spory zasięg repliki karabinów snajperskich czy wybór uniwersalnego sprzętu, który świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach, jak i w terenie. 

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na to pytanie byłoby zastanowienie się, w jaki sposób i do czego będziesz chciał wykorzystywać swoją pierwszą replikę. Jeśli zdecydujesz się na zabawę w domu czy na terenie własnej posesji, to najlepszym wyborem będzie replika krótkiej broni palnej czyli pistoletu lub ewentualnie strzelby z napędem sprężynowym, jeżeli jednak marzysz o udziale w rozgrywkach ASG, najtrafniej byłoby wybrać sprzęt z szerokiej gamy karabinków i karabinów różnego rodzaju. Uniwersalnym wyborem zawsze powinien być karabinek szturmowy o napędzie elektrycznym, który charakteryzuje się dobrym zasięgiem oraz dużą szybkostrzelnością. 

Warto wziąć pod uWAGĘ

Na pytanie czy są jakieś ograniczenia dotyczące wyboru pierwszej repliki jest jedna odpowiedź: nie ma, jednakże warto byłoby uwzględnić w tym miejscu również swój wiek oraz siłę. W zależności od rodzaju broni, zmienia się jej zastosowanie, parametry, wykorzystane tworzywa oraz co za tym idzie, również waga. Przy okazji wyboru broni musisz zadbać o to, żeby była odpowiednio do Ciebie dobrana - komfortowo leżała w dłoni oraz była dostosowana wagowo. Wszystko po to, aby z zabawy w terenie czerpać tylko satysfakcję i przyjemność. 

Obecnie, tematyką ASG coraz częściej zaczynają interesować się coraz to młodsze osoby i to właśnie one powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje fizyczne możliwości, aby podczas wymagającej rozgrywki nie tracić zbędnych sił oraz energii. Wówczas warto byłoby zainteresować się wagą samej broni, jak również tworzywem, z którego został wykonany jej korpus. Korpusy zazwyczaj wykonywane są z metalu, aluminium oraz plastiku i to właśnie te dwa ostatnie należą do najlżejszych materiałów stosowanych w przypadku replik broni. 

Czy ASG jest legalne? 

W związku z informacją, która zawarta jest w poprzednim akapicie możesz teraz zastanawiać się dla kogo właściwie jest ASG i kto może z takiej broni korzystać…? W skrócie – ta forma rozrywki jest totalnie dla każdego! Na ten moment nie istnieją żadne przeciwwskazania prawne związane z zakupem i użytkowaniem broni ASG dostępnej na rynku, niezależnie od wieku. W myśl przepisów polskiego prawa repliki nie są klasyfikowane jako broń i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, czy życia. Ograniczenie wiekowe może dotyczyć tylko i wyłącznie udziału w dużych imprezach zorganizowanych i uczestnictwa w strzelankach o szerszym zasięgu, natomiast wszystkie indywidualne czy lokalne aktywności ich nie posiadają. Ze względu na taką różnorodność, dotyczącą zarówno wyboru broni, jak i współzawodników to idealna metoda rozrywki na świeżym powietrzu dla całej rodziny! Warto pamiętać jednak, że repliki broni ASG są  odwzorowywane z najdrobniejszymi szczegółami, a co za tym idzie wyglądają bardzo autentycznie. Dlatego lepiej byłoby nie obnosić się z repliką, aby nie prowokować niepotrzebnych podejrzeń ze strony funkcjonariuszy prawa czy osób postronnych, które będą obawiać się Twoich zamiarów. Jeśli podobna sytuacja miałaby miejsce, funkcjonariusze będą zmuszeni do tego, aby broń zweryfikować, co przysporzyłoby Ci po prostu zbędnych nerwów. 

pixel