+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozpalić ogień przy pomocy krzesiwa?

Rozpalenie ogniska to jedna z podstawowych umiejętności jaką powinien posiadać każdy miłośnik survivalu czy bushcraftu. O ile w przypadku tej pierwszej szkoły używanie zapałek lub zapalniczki jest „dozwolone”, o tyle bushcraft mocno nawiązuje do bardziej pierwotnych i prymitywnych narzędzi. Mając do dyspozycji zwykłe krzesiwo – samodzielnie rozpalamy ogień. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom takie krzesiwo spokojnie zmieści się w małej kieszonce plecaka. Jest to bardzo pożyteczna umiejętność szczególnie, gdy deszcz zmoczy nam zapałki lub najzwyczajniej w świecie skończy nam się gaz w zapalniczce. Iskra uzyskiwana przez krzesiwo sięga aż 3000 stopni C. - to daje dużą możliwość rozpalenia ognia nawet wtedy, gdy mamy niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Garnek na ogniu

Jak przy pomocy krzesiwa rozpalić ogień?

Na początku należy wybrać materiał, który będzie służył nam za rozpałkę. Będąc w lesie mamy duże pole manewru. Taka rozpałka jest dostępna niemal wszędzie. Nadrzędna zasada przy rozpaleniu ognia mówi: „Im większa suchość rozpałki tym lepiej.” Do tych najlepszych należą kora brzozowa, żywica, kora jałowca i sucha trawa. Nie zbierajmy do rozpałki suchych liści ponieważ robią dużo dymu i palą się dość ciężko. Istotnym czynnikiem jest także wybór odpowiedniego krzesiwa. Współczesne krzesiwa oparte są na pręcie zrobionym z mieszanki żelazo-cerowej. Im grubszy pręt tym więcej jego użyć. Ważne, aby rękojeść była dla nas wygodna, ponieważ uformowanie rękojeści ma nam pomóc z wykrzesaniu iskry. Epasjonaci w swoim asortymencie mają do zaoferowania wysokiej klasy krzesiwo survivalowe Badger OFD z wbudowanym otwieraczem do butelek. Specjalnie ząbkowana jedna z krawędzi iskrownika służy do zdrapywania opiłków magnezji, które w połączeniu z dobrze dobraną podpałką pozwolą szybko wzniecić płomień ciepła.

Wyróżniamy dwie podstawowe metody rozpalania ognia za pomocą krzesiwa:

  1. Pierwszy sposób polega na ustawieniu pręta krzesiwa pod kątem 45 stopni, które opiera się na podłożu dotykając rozpałki. Dobrą praktyką jest oparcie sobie krzesiwa na czymś stabilnym – na przykład kawałku drewna. Krzesiwo w tej metodzie jest stabilne, podczas gdy my iskrownikiem krzesamy ogień. Wystarczy kilka energicznych ruchów po samym pręcie, aby wydobyć z krzesiwa dostateczną ilość iskier. Dbajmy o to, aby ostrze krzesiwa, noża zawsze było bardzo ostre – wówczas większa szansa na mocniejsze iskry.

  2. Druga metoda z kolei polega na ty, iż pręt umieszczamy nad rozpałką w niewielkiej odległości i krzesanie wykonujemy ciągnąc krzesiwo w górę po krawędzi iskrownika. Iskry, który wydobywa spadają na rozpałkę. W tym konkretnym przypadku minimalizujemy ryzyko rozpadnięcia się rozpałki przy krzesaniu. Opisywana metoda jest szczególnie polecana osobom, które swoją przygodę z bushcraftem dopiero zaczynają.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na jeden niezwykle ważne szczegół. Jeśli nasza rozpałka jest słaba bądź panują niesprzyjające warunki pogodowe to możemy zeskrobać delikatnie trochę wiórek z naszego krzesiwa i dołożyć do podpałki.

Rozpalanie ognia to umiejętność podstawowa w tych jakże pięknych formach spędzania wolnego czasu. Jest to sztuka, która podczas plenerowej wycieczki, biwaku czy innych zaskakujących okoliczności przyda się zawsze i warto tę umiejętność posiąść.

Dmuchawiec

pixel