+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sposób na dziką zwierzynę: Gwizdek na zwierzęta

2022-04-26
Sposób na dziką zwierzynę: Gwizdek na zwierzęta

Gwizdek na zwierzęta to urządzenie, które coraz częściej znajduje swoje praktyczne zastosowanie wśród użytkowników. Nic w tym dziwnego, tym bardziej w kontekście sezonu wiosenno – letniego, kiedy dzikie zwierzęta namnażają się i osobników tych pojawia się coraz więcej. Spotkanie z nimi nierzadko bywa problematyczne ze względu na szkody, jakie wyrządzają. Dzika zwierzyna zagląda przecież na pola uprawne rolnikom i pod maski samochodów kierowcom, wyjadając plony i stwarzając bezpośrednie zagrożenie na drodze, generując przy tym sporo stresu, nerwów i strat finansowych. Wielu użytkowników chce uniknąć sytuacji, w której znów będzie zmuszona radzić sobie z jej konsekwencjami i w sezonie liczy na pomoc kół łowieckich, których zadaniem jest kontrola liczebności osobników w stadach. Dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ich przemieszczania się i wstąpienia zwierzyny na pola czy drogi w poszukiwaniu pożywienia. Jednak nie zawsze ten sposób jest na tyle skuteczny, aby móc zrezygnować z wykorzystywania jednocześnie innych metod, a jedną z nich jest właśnie gwizdek na zwierzynę.

Gwizdek na zwierzęta to urządzenie o wielu zastosowaniach. Gwizdków w formie gotowych produktów jest na rynku naprawdę wiele i wszystkie działają na tej samej zasadzie - wykorzystując powietrze, które dostaje się do środka urządzenia. Powietrze to automatycznie aktywuje wydobywający się dźwięk, a ten możemy wykorzystać na wiele sposobów. Sprzęt może różnić się między sobą ze względu na kształt, rodzaj czy konstrukcję, jednak podstawowym zadaniem takiego gwizdka jest wabienie lub odstraszanie dzikich zwierząt.

Różnicą w przypadku gwizdków wabiących i gwizdków odstraszających nie będzie wyłącznie kwestia zastosowania, lecz także sposobu użycia. Gwizdki wabiące zwierzynę to z reguły klasyczna konstrukcja gwizdka ustnego zasilanego powietrzem z ludzkich płuc, o wielkich, kieszonkowych rozmiarach. Gwizdki odstraszające zwierzynę to z kolei sprzęt, do którego powietrze wtłaczane jest za pomocą wiatru, dynamicznie wpadającego między ścianki urządzenia. Decydując się na sprzęt tego typu, użytkownik musi zastanowić się, gdzie i w jaki sposób będzie go używał, a wówczas wybrać odpowiednie urządzenie.

Wielu rolników, mających co sezon problem z dziką zwierzyną, plądrującą ich pola i uprawy doskonale zdaje sobie sprawę, jak duże straty potrafi wyrządzić. Osoby, będące w takiej sytuacji często zdają się na pomoc kół łowieckich albo korzystają z możliwości płoszenia zwierząt łownych w celu ochrony przed szkodami, uprzednio występując do właściwego terytorialnie marszałka województwa o wydanie zezwolenia na nie. Jednak po co płoszyć i frustrować głodne zwierzęta, które z pewnością i tak wrócą, skoro można odwrócić ich uwagę i skierować ją w inną stronę? Wabików można używać w różnoraki sposób. Z reguły stosowane są przez myśliwych, którzy chcą w ten sposób podejść i upolować zwierzynę. Jednak z pomocą wabika można je też skutecznie zmylić – zwabić w inne miejsce tak, by nie podchodziły i nie plądrowały tam, gdzie nie powinny. Jeśli nie jesteś myśliwym lub nie chcesz mieć bezpośredniego wpływu na kwestię redukcji populacji zwierząt dzikich w Twojej okolicy, to w ten sposób możesz uniknąć konieczności ich odstrzału. Obserwuj zwierzę z bezpiecznej odległości i kiedy zauważysz, że zbliża się w miejsce żeru – odwróć jej uwagę za pomocą dźwięku, wydobywanego z wabika.

Dźwięk ten imituje zazwyczaj odgłos bliżej nieokreślonego gryzonia, najczęściej myszy, która wabi drapieżniki lub odgłos mikotu kozy, który służy do wabienia rogaczy. Zwierzę wówczas instynktownie reaguje na odgłos przerażenia i śmierci potencjalnej ofiary, nieuchronnie się do niego zbliżając. W zależności jednak od tego, z jakimi osobnikami masz do czynienia najczęściej, musisz dostosować intensywność i rodzaj dźwięku, wydobywającego się z urządzenia. Gwizdki na zwierzęta posiadają niską i wysoką tonacje. Do tej pierwszej należy na przykład pisk myszy, do drugiej z kolei jazgot młodych zajęczaków. Dźwięk ten, elektryzuje drapieżniki, a w szczególności lisy, prowokując je do ataku nawet w okresie, gdy pokarmu jest bród. Poza okresem zimowym trudno zwabić lisa odgłosem gryzonia. Jest ich wtedy pod dostatkiem i żaden drapieżnik po usłyszeniu „myszki” nie będzie biegł kilkaset metrów. Za to zazwyczaj chętnie zareaguje na odgłos agonii nieco większej ofiary. Po młodego zająca czy królika przecież warto się pofatygować zdecydowanie bardziej aniżeli niewielką mysz czy warzywa lub owoce z pola.

Dużo zależy także od kształtu urządzenia i wykorzystanych w nim rozwiązań. Gwizdki wabiące zwierzęta różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją. Gwizdki najczęściej są niewielkie, podłużne, kształtem przypominające stożek lub flet, w który dmuchamy w ten sam sposób, ale dostępne są również inne modele. Jednym z nich jest Mouse Squeaker (dosł. mysia piszczałka), który swoim wyglądem przypomina gruszkę. Jego kształt nie jest przypadkowy i został przygotowany w taki sposób, aby gama dźwięków możliwych do uzyskania, była jak największa, a ich wydobycie nie sprawiało użytkownikowi trudności. Naciskając palcem na jego strukturę, z powodzeniem wydobędziesz dźwięk. W zależności od aktualnych potrzeb i gatunku nachodzących Cię osobników z łatwością wybierzesz wabik, który może działać również jako gwizdek do odstraszania zwierząt, jeśli będziesz używał go w odpowiedni sposób. Wypróbuj ten patent!

Gwizdek do odstraszania zwierzyny

Równie praktycznym urządzeniem, co wabik może okazać się gwizdek na zwierzęta do samochodu. Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt, to najczęściej wypadkowe losu, które ciężko przewidzieć. Nawet jeśli przez cały czas miałbyś oczy szeroko otwarte i nie wiadomo jak uważał, będąc za kierownicą, to bywają sytuacje, których niestety nie możesz się spodziewać ani tym bardziej uniknąć… Bo jak wyminąć kilkunastokilogramowego dzika czy jelenia? No nie da się. A może ktoś poleciał Ci już gwizdki na sarny? Jeśli nie, to pewnie dlatego nadal ich nie znasz, a zdecydowanie warto.
Urządzenia te działają na zasadzie wtłaczanego dynamicznie powietrza, dzięki czemu aktywowany jest nieprzyjemny dla dzikich zwierząt dźwięk. Podczas jazdy samochodem wpadające w urządzenie powietrze ostrzega mieszkańców lasu przed zagrożeniem, a Ciebie przed bezpośrednim zagrożeniem z ich strony. Sprzęt, o którym mowa to Siren7, dodatkowo montowany system ostrzegania dzikich zwierząt, który sprawdzi się w każdym rodzaju pojazdu drogowego. Podczas poruszania się, otwór z przodu urządzenia (wlot powietrza) zbiera powietrze do jego środka. Następnie, powietrze krąży wewnątrz urządzenia i wylatuje z tyłu urządzenia, wytwarzając dźwięk, który rozprzestrzenia się w kierunku ruchu jazdy. Wszystko to dzieje się błyskawicznie. Siren7 montowany jest zazwyczaj z przodu pojazdu za pomocą taśmy przemysłowej, której wykonanie zapewnia użytkownikowi, że sprzęt pozostanie na swoim miejscu. Specjalna technologia piankowa sprawia, że łączenie taśmy jest szczelne i odporne na warunki atmosferyczne. Żadne czynniki zewnętrzne nie powinny spowodować opadnięcia z miejsca mocowania, na przykład podczas mycia auta w myjniach bezdotykowych, dlatego możesz być pewien, że sprzęt pomoże skutecznie zapobiegać wypadkom drogowym z udziałem zwierząt leśnych. Skąd to przekonanie? Gwizdek odstraszający zwierzęta Siren7 został przebadany oraz posiada atest Węgierskiego Instytutu Transportu i Technik. Ponadto jest urządzeniem spełniającym wytyczne dla Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komisji Europejskiej. Czego chcieć więcej?

Gwizdek na zwierzęta leśne 

Niezależne od tego w jakiej sytuacji masz styczność z dzikimi zwierzętami, z pewnością nie raz przekonałeś się, jakie konsekwencje potrafi przynieść spotkanie z nimi. W obydwu przytoczonych wyżej przypadkach potrafiły dać kość zarówno rolnikom, jak i kierowcom. Jeśli i Ty jesteś jednym z nich, to teraz wiesz już, jak chronić zarówno siebie, swoje mienie i jednocześnie nie działać na szkodę zwierzętom. Wykorzystując gwizdki do samochodów czyli gwizdki odstraszające zwierzynę szybko i skutecznie ostrzeżesz mieszkańców lasu o zbliżającym się ze sporą prędkością pojeździe, a za pomocą wabików odwrócisz ich uwagę od miejsc, w których nie powinny się pojawiać, tym samym chroniąc przed nimi swoje uprawy i mienie. 

pixel