+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co polować w październiku?

2024-10-11

Na co polować w październiku? 

Październik to miesiąc w którym pogoda zaczyna się ochładzać, dni stają się krótsze, a noce dłuższe. W tym miesiącu myślistwo w Polsce jest szczególnie aktywne, jest to czas, w którym wiele gatunków zwierząt jest w sezonie łowieckim. Jest to okazja dla myśliwych, aby aktywnie brać udział w polowaniach. Trzeba jednak się upewnić na jakie zwierzęta można legalnie polować, a jakie omijać. Myślistwo w Polsce są legalne, ale podlega ścisłym regulacjom prawnym, do których należy się stosować. Należy posiadać odpowiednie zezwolenia oraz przestrzegać określonych zasad ochrony zwierząt i środowiska. Pozwolenia są wydawane przez lokalne organy łowieckie.

Nie wszystkie zwierzęta podlegają pod polowanie, należy się zapoznać na jakie gatunki i w jakim okresie można legalnie polować.

Na jakie ssaki polować w październiku?

Jelenie szlachetne – najwięksi przedstawiciele jeleniowatych w Europie, mają jednolite ubarwienie, w okresie letnim rudawo brązowe, a w zimę szare. Samce (byki) posiadają poroże pokryte aksamitnym materiałem, które zrzucają między lutym, a kwietniem. Jelenie szlachetne występują w dużych kompleksach leśnych w terenach nizinnych oraz górzystych. Są zwierzętami stadnymi, najczęściej ich grupa składa się z samic oraz młodych, a byki poza sezonem godowym prowadzą bardziej samotne życie. Na byki można polować w drugim roku życia od 21 sierpnia do końca lutego, w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim od 1 czerwca do końca lutego,  w trzecim i kolejnym roku życia od 21 sierpnia do końca lutego. Na łanie w drugim roku życia od 1 września do 15 stycznia, a w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim od 1 czerwca do 31 lipca oraz od 1 września do 15 stycznia,  w trzecim i kolejnym roku życia od 1 września do 15 stycznia. Na cielęta od 1 września do końca lutego, a w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim od 1 września do 31 marca.  

Daniele – ssaki z rodziny jeleniowatych, mają elegancką sylwetkę, długie nogi i duże oczy. Sierść jest brązowa z białymi plamkami. Byki noszą pokaźne, rozgałęzione poroże, które zrzucają między kwietniem, a majem. Daniele można spotkać w lasach i parkach. Tak samo jak jelenie szlachetne żyją w stadach składających się z samic i młodych, a samce preferują zazwyczaj samotne życie. Na byki można polować w drugim roku życia od 1 września do końca lutego, a w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim od 1 czerwca do końca lutego, w trzecim i kolejnym roku życia od 1 września do końca lutego. Na łanie w drugim roku życia od 1 września do 15 stycznia, a w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim od 1 czerwca do 31 lipca oraz od 1 września do 15 stycznia,  w trzecim i kolejnym roku życia od 1 września do 15 stycznia. Na cielęta od 1 września do końca lutego, a w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim od 1 września do 31 marca.  

Sarny (kozy i koźlęta) -  ssaki parzystokopytne z rodziny jeleniowatych. Samica sarny nazywana jest kozą, a młode, które rodzą się w okresie wiosennym, to koźlęta. Samice mają smukłe ciało i są mniejsze od samców. Są to zwierzęta dość elastyczne pod względem środowiska, można je spotkać w wielu miejscach w Polsce, zarówno w lasach, jak i na terenach otwartych. Sarny to najpospolitsze w kraju zwierzęta łowne. Na kozły nie można polować w październiku. Na kozy i koźlęta od 1 października do 15 stycznia.  

Dziki - ssaki z rodziny świniowatych, mają masywne ciało, krótkie nogi i wydłużony pysk. Ich sierść jest  szara lub brązowa, Samce (knury) są zazwyczaj większe od samic (lochy) i mają wyraźne kły. Często tworzą grupy składające się z samic i młodych, a samce prowadzą bardziej samotniczy tryb życia. Zamieszkują lasy, tereny rolnicze oraz obszary wiejskie. Sezon na dziki trwa cały rok.  

Muflony (tryki, owce i jagnięta) – gatunek dzikiej owcy, tryki posiadają poroże. Sierść jest brązowa z ciemniejszymi plamami i białymi znaczeniami, owce i jagnięta są jaśniejsze. Muflony preferują górzyste i skaliste tereny. Na tryki można polować od 1 października do końca lutego. Na owce i jagnięta od 1 października do 15 stycznia.  

Tchórze i kuny  - są ssakami drapieżnymi, które należą do rodziny łasicowatych. Mają smukłe ciało, sierść jest gęsta, wpadająca w brąz, z licznymi plamkami. Kuny zazwyczaj żyją w terenach leśnych, a tchórze preferują bardziej otwarte powierzchnie. Można na nie polować od 1 września do 31 marca.  

Lisy - mają gęstą, czerwoną sierść z białymi plamami na końcu ogona oraz na brzuchu, długi, puszysty ogon, spiczaste uszy i wydłużoną czaszkę. Występują w różnych środowiskach, np. w lasach i łąkach. Można na nie polować od 1 czerwca do 31 marca.  

Borsuki - ssaki z rodziny łasicowatych. Mają biało-czarną głowę z pasami biegnącymi od nosa przez oczy do uszu, mają masywne ciało i krótkie nogi. Występują w lasach, łąkach i terenach rolniczych. Można na nie polować od 1 września do 30 listopada.  

Na jakie ptactwo polować w październiku?  

Bażanty - są średniej wielkości ptakami, mają długi ogon, charakteryzują się jaskrawym i kolorowym upierzeniem, wpadającym w odcienie zieleni, niebieskiego, czerwieni i złota. Na koguty można polować od 1 października do końca lutego. Na kury tylko w OHZ od 1 października do 31 stycznia.  

Kuropatwy – mają brązowe upierzenie z jaśniejszymi plamkami. Można je spotkać na polach, łąkach i terenach zaroślowych. Można na nie polować od 11 września do 21 października, a w drodze odłowu do 15 stycznia.  

Kaczki (krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice) Można na nie polować od 15 sierpnia do 21 grudnia.  

Słonki Można na nie polować od 1 września do 21 grudnia.  

Jastrząbki Można na nie polować od 1 września do 30 listopada.  

Gęsi (gęgawy, zbożowe i białoczelne) Można na nie polować od 1 września do 21 grudnia, a w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim do 31 stycznia.  

Łyski Można na nie polować od 15 sierpnia do 21 grudnia.  

Gołębie grzywacze Można na nie polować od 15 sierpnia do 30 listopada.

pixel