+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lornetka - jaki model wybrać? Czym się kierować przy wyborze najlepszej lornetki?

2022-12-05
Lornetka - jaki model wybrać? Czym się kierować przy wyborze najlepszej lornetki?

Lornetka - jaki model wybrać? Czym się kierować przy wyborze najlepszej lornetki?

Tak skromne urządzenie jak lornetka może mieć ogrom możliwości, których sami nie do końca jesteśmy świadomi. Zastosowań jest masa, od uważnego obserwowania przyrody, przez podglądanie modelu nowego telewizora sąsiada, aż po obserwacje nocnego nieba. Nie każda lornetka nada się jednak do wszystkich trzech wyżej wymienionych przykładów, dlatego na początek warto zastanowić się po co ona nam właściwie będzie.

Jakie rodzaje lornetek można znaleźć na rynku?

Okazuje się, że podczas sklepu możemy natrafić na nie dwa, nie trzy, ale aż cztery rodzaje lornetek, które niosą ze sobą różnorodne i ciekawe zastosowania. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę, która może w znacznym stopniu ułatwić Ci wybór. 

1.   Lornetki dachowe

Lornetka, która posiada pryzmat dachowy charakteryzuje się obiektywami ustawionymi w jednej linii. To samo tyczy się zawartej w niej okularów. Daje nam to możliwość uzyskania mniejszych wymiarów, niż np. lornetka porro, która posiada dokładnie te same parametry. Lornetka dachowa jest w pełni wodoszczelna oraz odporna na wdzierające się zanieczyszczenia. Produkt posiada tylko jeden zewnętrzny element ruchomy, jakim jest pokrętło regulacji ostrości. Sprzęt przysługuje się głównie ornitologom i i wojskowym. 

2.   Lornetka porropryzmatyczne

Ten rodzaj lornetki wyróżnia się dużo większym stopniem jasności i kontrastu, niż ma się to w przypadku lornetki dachowej. Przesunięcia fazowe lub straty światła nie są jej straszne. W porównaniu z wyżej wymienioną propozycją, lornetki porro są jednak mniej szczelne i charakteryzują się większymi wymiarami. Elementy większe to głównie większy odstęp między tubusami. 

3.   Lornetki astronomiczne 

Lornetka astronomiczna stanowi doskonałe uzupełnienie znanych wszystkim teleskopów lub być pierwszym przedmiotem do obserwowania nieba dla początkujących maniaków astronomii. Tutaj główną rolę gra jasność obrazu, źrenica wyjściowa oraz sprawność zmierzchowa, ponieważ sprzęt służy do użytkowania głównie nocą. 

4.   Lornetka myśliwska 

Czyli sprzęt, który w dalszych częściach artykułu będzie nas najbardziej interesować. Tutaj warto zwrócić uwagę na dwie lornetki, ponieważ wybór lornetki do obserwacji zwierzyny zdeterminowany jest porą dnia, którą do takiego wypadu wybierzemy. Elementy, które powinny się od siebie różnić to dwie wartości przybliżenia oraz dwie, różniące się od siebie źrenice wyjściowe. Jeśli wybierzemy się na obserwacje w ciągu dnia, wówczas warto wybrać model o mniejszych wymiarach, którego źrenica posiada pułap 35-42mm. Do trudniejszych warunków nocnych należy postawić na cięższą artylerię. Tutaj należy zaopatrzyć się w lornetkę, której średnica źrenicy mieści się w ramach 50-63mm. Warto tutaj zainwestować w lornetkę termowizyjną, która jeszcze bardziej udoskonali nocne polowania.

Na jakie parametry lornetki należy zwrócić uwagę?

 Najistotniejszy element wyboru każdej lornetki to jej parametry, które powinny jak najbardziej odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Jeśli mielibyśmy zagłębić się w szczegóły, wówczas okaże się, że zakup idealnej lornetki wcale nie jest tak prosty. Jednak nie tak diabeł straszny jak go malują, więc poniżej przedstawiliśmy kilka aspektów, które nie mogą umknąć Twojej uwadze: 

  • Średnica obiektywu Jest to parametr, który występuje wraz z powiększeniem. Odczytujemy je od powiększenia do średnicy, np. mając parametr 15x45, wówczas 15 odpowiada powiększeniu, a 45 średnicy. Im wyższa wielkość średnicy, tym większy dostęp do światła, co równa się lepszej jakości obrazu wraz z ostrością i jasnością. Lornetce do dziennych obserwacji wystarczy źrenica o wymiarach 2,5 mm, a do nocnych już 50 mm. 
  • Powiększenie lornetki Jest to parametr, który jak sama nazwa wskazuje, informuje nas o maksymalnym stopniu przybliżenia obrazu. Zazwyczaj unika się lornetek o powiększeniu większym niż 12x, ponieważ im większe jest powiększenie, tym bardziej trzęsą się nam ręce, przez co niewiele uda nam się zaobserwować. Mniejsze powiększenie równa się lepszej ostrości obrazu wraz z większym zakresem pola widzenia. 
  • Zmienne powiększenie Możemy znaleźć również lornetki, które w swoich parametrach posiadają zmiennie powiększenie, które działa na zasadzie pokrętła. Minusem takiego sprzętu jest spadek jakości (ostrości i jasności) wraz ze zmianą powiększenia. Mamy tutaj także do czynienia z bardziej skomplikowaną, przez co nieobyte ręce mogą łatwo doprowadzić do awarii.

Jakie lornetki będą idealne dla myśliwego? - Dobra lornetka w dobrej cenie

Szukasz lornetki myśliwskiej i zastanawiasz się gdzie ją kupić? Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, w naszym sklepie znajdziesz mnóstwo opcji do wyboru, jednak specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy trzy modele, które nie mogą uciec Twojej uwadze. Musisz wiedzieć, że w naszym sklepie znajduje się także lornetka dla dzieci, która pozwala najmłodszym na wnikliwe poznawanie świata. 

1. Lornetka Delta Optical Chase 10x42 ED idealna jako lornetka do obserwacji dziennych, celów przyrodniczych oraz turystycznych. Model ten to swoiste połączenie wysokiej rozdzielczości, dobrego kontrastu i wyjątkowo kompaktowych gabarytów. Jest to lornetka o największym przybliżeniu z całej trójki. 

Lornetka-Delta-Optical-Chase-10x42-ED

2. Lornetka Delta Optical Titanium 8x56 to ponadprzeciętny model, wyróżniający się niezwykłymi własnościami optycznymi. Gwarantuje on wyjątkowo ostre i jasne obrazy, które wiernie oddają rzeczywistą kolorystykę. Dodatkowo posiada pryzmaty BaK4, które wraz z powłokami antyodbiciowymi oferują nam sprawność na poziomie ponad 99%. 

lornetka-delta-optical-titanium-8x56

3. Lornetka Delta Optical Forest II 8x42 to przede wszystkim duże, 8-stopniowe pole widzenia. Zawarty w lornetce układ wolny od astygmatyzmu, aberracji chromatycznej i komy oferuje nam wyjątkowo ostre i przejrzyste obrazy.

LORNETKA-DELTA-OPTICAL-FOREST-II-8x42

Polecane

pixel