+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki termowizor do 7000 do 10000 do 12000?

2022-02-07
Jaki termowizor do 7000 do 10000 do 12000?

JAK KUPIĆ DOBRY SPRZĘT I NIE PRZEPŁACIĆ?

Chcesz kupić termowizor i chociaż masz już określony budżet, to brakuje Ci konkretnego pomysłu i nie wiesz na jaki sprzęt się zdecydować? Ten dylemat dotyczy nie tylko Ciebie! Większość klientów, zamierzających nabyć nowe urządzenie, początkowo traci czas i nerwy w poszukiwaniu prostych odpowiedzi na niekoniecznie łatwe pytania... Zanim skontaktują się z ekspertem – pytają tych bardziej i mniej doświadczonych znajomych, sprawdzają opinie w Internecie, czytają recenzje, liczą na fachową radę wśród użytkowników branżowych grupek, jednak nie uzyskują satysfakcjonującej rekomendacji i nadal nie są w stu procentach przekonani, co do wyboru danej marki lub urządzenia. A może Ty także rzucając zapytanie na forum oraz podając konkretny budżet, jaki miałeś zamiar wydać na nowy sprzęt, kolejny raz przeczytałeś „Kolego, dołóż tysiąc czy dwa i kup prawdziwe cacko”? Mówimy dość nierzetelnym wskazówkom i małostkowym informacjom w zakresie optyki myśliwskiej! Biorąc pod uwagę, ile pytań typu „Jak wybrać dobrej jakości termowizor posiadając kwotę x”? spływa do nas w ciągu tygodnia – nabraliśmy przekonania o słuszności stworzenia rankingu, który ułatwiłby każdemu zainteresowanemu podjęcie decyzji, dotyczącej wyboru odpowiedniego urządzenia termowizyjnego.

Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań może przytłoczyć. Aktualnie potencjalny użytkownik może przebierać wśród wielu producentów, marek czy różnorakich modeli i wariantów. Nic dziwnego, że nad wyraz trudno może być mu wybrać rozsądnie i nie przepłacić. Rozumiemy, że względu na tak szerokie możliwości i Ty możesz czuć się skołowany, dlatego chcemy Ci pomóc. W każdym przedziale cenowym znajdziesz dwa urządzenia, na które według naszej opinii warto zwrócić szczególną uwagę w określonym budżecie. Opowiemy o nich w kolejności, na którą największy wpływ miała kwestia finansowa, to jest koszt, jaki poniesie nabywca, decydując się na określone urządzenie. Postaraliśmy się także by wymienione przez nas produkty były sklasyfikowane całkowicie różnorodnie. Mamy szczerą nadzieję, że propozycje te będą dla Ciebie przydatne i interesujące oraz pozwolą zrealizować kolejne zakupy totalnie bezstresowo.

Na pierwszy ogień pójdą dwa urządzenia, które mogą pochwalić się najniższą ceną, choć w tym przypadku to określenie może Cię chwilowo zwieść. Mimo że w naszym zestawieniu pojawią się również termowizory prawie dwa razy droższe, to startując od kwoty 7 tysięcy trudno byłoby stwierdzić, że suma ta jest zbyt mała lub niewystarczająca, a wręcz przeciwnie. Nie bez powodu to od niej zdecydowaliśmy się wystartować. Według naszej opinii w urządzeniu, którego cena wynosi ponad 7 tysięcy złotych nie powinno być już miejsca na ewentualne niedociągnięcia czy błędy. Jednym słowem – od takiego sprzętu można po prostu wymagać, a my robimy to w przypadku każdej termowizji, która wpadnie w nasze ręce. Tak było również w kwestii sprzętu, który otwiera ranking.

SZUKASZ TERMOWIZORA DO 7 TYS. ZŁOTYCH?

Pierwszym ze wspomnianej dwójki będzie, zapewne dobrze wszystkim znany i jakże budżetowy produkt marki PARD – jeden z wariantów serii TA32, która swoją premierę miał jesienią 2021 roku. Kojarzysz, a może lubisz tę serię? My cenimy ją za wielowariantowość, ponieważ ma do zaproponowania aż trzy termowizory o różnej średnicy obiektywu, a mianowicie 192535 mm. Na rzecz rankingu zdecydowaliśmy się przedstawić ich wersję podstawową, to jest urządzenie o najmniejszej średnicy obiektywu. Jesteśmy przekonani, że jego standardy pozwolą uzyskać prawdziwie satysfakcjonujące obserwacje każdemu myśliwemu.

We wszystkich modelach zastosowany został ten sam sensor o rozdzielczości 384 x 288 px wykonany w technologii 12 mikronów oraz wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1024 x 768. Jednak ze względu na zastosowanie obiektywów o innej szerokości możesz spodziewać się także różnego zasięgu detekcji obiektu. W przypadku tego najmniej szerokiego z serii okularu, odległość obserwacji wynosi do 1200 metrów, co wydaje nam się - powinno spełnić oczekiwania większości użytkowników. Jednak seria wyróżnia się nie tylko świetnym podzespołami, schowanymi we wnętrzu urządzenia, a także tym, co znajduje się na zewnątrz, to jest samą konstrukcją termowizora. Czy znajdziemy aktualnie na rynku sprzęt, który będzie mniejszy lub bardziej ergonomiczny? Obawiamy się, że nie! Termowizory TA32 to wręcz kieszonkowe wersje klasycznych monokularów i dzięki niewielkim gabarytom zabierzesz je ze sobą dosłownie wszędzie! Nie musimy chyba wspominać, że rozmiar urządzenia ułatwi jego komfortowe użytkowanie i sprawi, że stanie się jeszcze bardziej praktyczny niż dotychczasowe ciężkie i nieporęczne rozwiązania termowizyjne.

Urządzenia, które także mogą pochwalić się małą wagą oraz wytrzymałą konstrukcją to termowizory od marki HIKMICRO, a dokładnie seria Thunder PRO. Thundery są ultralekkie i moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, że ze względu na wykonanie oraz zastosowane materiały są najlżejsze swojej klasie. Seria ta, tak samo, jak poprzednia, składa się z trzech modeli o różnej specyfikacji. Wariantową w tym przypadku również była kwestia średnicy obiektywu, dlatego wyróżniamy HIKMICRO Thunder PRO TE19TE25 i TQ50 oraz ich alternatywne wariacje czyli TE19C/ TQ50C, które funkcjonują jako nasadki. Możliwości jest wiele i mogą być one wręcz zaskakujące! Każdy z wariantów posiada zbliżone do siebie własności, jak i te, które je zdecydowanie różnią. Najbardziej charakterystyczną dla Thunder PRO cechą i jednocześnie zaletą jest modułowość, dzięki której jedno urządzenie może pełnić różne zadania – wystarczy, że wyposażysz je w odpowiednie komponenty. W tym przypadku model TE25 nie różni się od innych, jednak wspominamy akurat o nim, aby móc przekonać się, jak bardzo inny jest w szczególe od poprzednika, znajdującego się w tym samym przedziale cenowym. Analizując jego specyfikację dowiadujemy się, że został wyposażony w sensor o mniejszej rozdzielczości w stosunku do PARDA TA32, jednak ze względu na szerszą o 6 mm średnicę obiektywu, proponuje większy zasięg obserwacji, który wynosi nawet do 1800 metrów. Odległość tę użytkownik będzie w stanie szybko oszacować z uwagi na dalmierz, który został wkomponowany w urządzenie, a jakość samych obserwacji zapewni wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1024 x 768 px oraz odświeżanie na poziomie 50 Hz.

POSIADASZ BUDŻET 10 TYS. ZŁOTYCH?

Kolejny przedział cenowy, to kolejne marki. Tym razem zaczniemy od InfiRay’a oraz urządzenia, które jest popularnym, ale dzięki temu także sprawdzonym rozwiązaniem. Mowa o modelu E3MAX V.2, który prawdopodobnie jest znany każdemu użytkownikowi, interesującemu się optyką myśliwską. Wytypowaliśmy go właśnie z tego względu. Często te najbardziej popularne rozwiązania mogą umknąć Twojej uwadze, a ten model termowizora zdecydowanie nie powinien. Jeśli chcesz kupić świetnej jakości sprzęt i finansowo zamknąć się w kwocie 10 tys., to możesz być pewien, że InfRay E3MAX V.2 to dobry wybór. Dlaczego? Na tle pozostałych – wcześniej wspominanych termowizorów – posiada ciekawą i dobrze wyważoną konstrukcję. Nie jest zbyt ciężki, jednak do lekkich również nie należy. Jest jednak opływowy i podczas obserwacji świetnie leży w dłoni, także ze względu na to z jakiego materiału został wykonany, a jest nim antyalergiczna guma, która nawet w czasie najbardziej spontanicznych manewrów nie pozwoli, byś stracił kontrolę nad urządzeniem. Ponadto, producent zdecydował się zastosować w jego przypadku spory obiektyw, który zapewnia długie, szerokie i co za tym idzie satysfakcjonujące obserwacje. Średnica obiektywu E3MAX’a wynosi 35 mm i umożliwia bardziej precyzyjne oddanie strzału na odległość nawet 2500 metrów. Tym samym ma do zaproponowania zdecydowanie dłuższy zasięg detekcji, aniżeli wcześniej wspomniane modele. Na uwadze warto mieć także kwestię wydajności, a ta również potrafi zaskoczyć – sądziłeś, że ze względu na zastosowane rozwiązania termowizor będzie pracował krótko? Nic bardziej mylnego! Czas nieprzerwanej pracy urządzenia wynosi nawet 7 godzin, co pozwoli Ci pozostać w terenie prawie całą noc.

Jeszcze dłuższego czasu działania możesz spodziewać się po następnym urządzeniu, o którym chcielibyśmy wspomnieć. Jest nim termowizor marki ATN, a dokładnie ATN MARS LT (THOR) i śmiało stwierdzamy, że cechuje go bardzo wytrzymała bateria, która pracuje ponad 10 godzin na jednym ładowaniu. Ten czas pracy jest zdecydowanie konkurencyjny, a wyposażenie również niczego sobie! Ze względu na cenę zdecydowaliśmy się wybrać model o rozdzielczości sensora 320 x 240 px oraz podstawowym powiększeniu obrazu 2 – 4 x, ponieważ im większe ono jest, tym bardziej wzrasta koszt urządzenia. Gdybyśmy mieli porównać termowizor do reszty, dotąd wspomnianego sprzętu, to na jego tle rośnie także waga i zmienia się nieco specyfika. Co to znaczy? W tym przypadku użytkownik ma do czynienia z celownikiem, który pozwoli bardziej precyzyjnie namierzyć cel i oddać strzał, jednak na nieco krótszym dystansie bo 750 metrów. Wówczas nie używa się go do indywidualnej obserwacji, a wyłącznie na broni w postaci lunety. Wobec tego MARS LT (THOR) charakteryzuje się podłużną konstrukcją, większym rozmiarem i ze względu na to, wyższą wagą. Jego ogromnym atutem jest natomiast wszechstronna możliwość instalacji, dzięki której potencjalny użytkownik zaimplementuje go na każdej wręcz broni bez potrzeby kupna kolejnego montażu, a uzyskane za pomocą 19 mm’owej średnicy obiektywu obserwacje, będą czystą przyjemnością.

ZAPATRUJESZ NA TERMOWIZOR W GRANICACH 12 TYS. ZŁOTYCH?

Czy to już trzecia kategoria cenowa, a my nadal do zaproponowania mamy różnego rodzaju producentów? Tak jest! …Przecież wspominaliśmy, że będzie różnorodnie. Kolejną marką, na której produkty warto zwrócić szczególną uwagę jest Guide i na niej zatrzymamy się nieco dłużej, ponieważ urządzenia tego producenta stanowią monopol obecnej kategorii cenowej. Zarówno jedno, jak i drugie – wytypowane do tej kategorii – urządzenie ostało wyprodukowane pod czujnym okiem specjalistów Guide Sensmart. Sprzęt ten jest nieco droższy, więc można byłoby się spodziewać także lepszej jakości i jedno jest pewne -  nie zawiedziesz się! Pierwszą z propozycji jest kolejna luneta celownicza – TU420 zachowuje tradycyjny wygląd i doskonale integruje najnowszą technologię termowizyjną premium. Jej body uwzględnia wieloletnie nawyki eksploatacyjne myśliwych i umożliwia nie tylko skuteczne, a także komfortowe polowanie. Urządzenia z tej serii wykorzystują sensor termiczny o rozdzielczości 400 x 300 px i stosują go w różnych długościach ogniskowych. Wariant, posiadający najmniejszy z rozmiar okularu, to model o średnicy obiektywu 25 mm. Podobnie, jak poprzednik zapewnia detekcję na odległość nieco mniejszą niż 1000 metrów, jednak nie tu leżą jego mocne strony. Guide TU420 posiada rozbudowaną optykę, wyróżniającą się wieloma wygodnymi rozwiązaniami. Poza doskonałym obrazem, zapewnia możliwość wyboru trybu wyświetlania z 6 palet kolorystycznych oraz podgląd obrazu w obrazie za pomocą funkcji PiP. Świadomy myśliwy z pewnością doceni te wygodne i innowacyjne rozwiązania.

Kolejną termowizją marki Guide, o której zdecydowanie warto wspomnieć jest seria TrackIR PRO, która wyróżnia trzy monokulary. Klasycznie już dzieli je za pomocą wielkości okularu. Wybór padł na TrackIR PRO 35mm, który łączy ze sobą cechy mocnego sprzętu i eleganckiej kwestii wizualnej. Mimo że urządzenie wygląda totalnie niepozornie, to skrywa świetne podzespoły. Między innymi sensor o rozdzielczości 640 x 480 px oraz okular o ogniskowej 35 mm, które będą odpowiedzialne za wykrycie celu za pomocą termowizora. W przypadku tego urządzenia detekcja obiektu odbywa się na dystansie 28000 metrów. Imponujące, prawda? Tym bardziej w przypadku sprzętu, który posiada tak ergonomiczne kształty. Nie dość, że producent zadbał wizualnie o każdy szczegół – wykorzystując przyjemny półmat na zewnątrz body urządzenia oraz sygnując je logo – nie zapomniał również o intuicyjnej i łatwej obsłudze termowizora. Nic dodać, nic ująć!

NIEŁATWA DECYZJA – PROSTE RADY

Nadal decyzja, dotycząca zakupu odpowiedniego termowizora jest dla Ciebie trudna? A może kilkoma podpowiedziami ułatwiliśmy Ci spodziewane zakupy? Staraliśmy się przedstawić Ci kilka propozycji, które wyselekcjonowaliśmy głównie ze względu na cenę, jednak mogłeś przekonać się w tekście, że nie tylko ona jest właściwą determinantą. Poza nią równie istotne są inne właściwości urządzenia. Między innymi jakość obserwacji, odległość detekcji obiektu czy finalny czas pracy urządzenia, jego konstrukcja, waga i wymiary. Nawet jeśli nie udało Ci się wśród polecanych przez nas urządzeń znaleźć swojego faworyta, to teraz, stojąc przed witryną sklepową lub internetową, będziesz zdecydowanie „mądrzejszy” o dodatkowe informacje, świadczące o jakości danego sprzętu termowizyjnego oraz bardziej decyzyjny. Jeśli teraz najchętniej byś zweryfikował swoją nowo nabytą wiedzę, to zajrzyj do naszej kategorii termowizja myśliwska i znajdź urządzenie, dedykowane dla siebie!

 

pixel