+48 516 388 151
Darmowa dostawa już od 500zł!
sklep@epasjonaci.pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czemu strzelanie z Łuku jest uzależniające?

Łucznictwo jest jednym z najstarszych wynalazków ludzkości. Jego historia sięga ery paleozoicznej czyli około 8000 roku p. n. e., jednocześnie będąc jednym z najważniejszych odkryć tamtych czasów. Przez wiele lat żołnierze walczący za pomocą łuków stanowili znaczącą siłę wojsk wielu imperiów. Łucznictwo było bardzo popularne na całym świecie.

W dzisiejszych czasach łucznictwo jest trochę mniej popularne i posiada zupełnie inne znaczenie dla społeczeństwa. Dziś króluje łucznictwo rekreacyjne oraz sportowe, do którego każdy z nas może mieć dostęp.

Jak to się zaczęło w Polsce?

Polska jako jeden z najważniejszych prekursorów łucznictwa odegrał kluczową rolę w rozwoju tej dziedziny w Europie. Historia tego sportu w naszym kraju zaczęła się w okresie międzywojennym. Przebywający wówczas od wielu lat wśród plemion indiańskich, członkowie Związku Strzeleckiego, kapitan dyplomowany Mieczysław Fularski oraz porucznik Apoloniusz Zarychta, po powrocie z Paragwaju, wraz zresztą członków związku wydali książkę w 1923 roku pt. „Łuki i łucznictwo”. Był to pierwszy podręcznik łucznictwa.

W roku 1926 utworzono Komisję Organizacyjną Polskiego Związku Klubów Łuczniczych, która miała za zadanie stworzenie i zorganizowanie ram dla nowej dyscypliny sportowej. Ponadto zajęła się szerzeniem informacji w szkołach i stowarzyszeniach sportowych. Po tych działaniach w roku 1927 utworzono Polski Związek Łuczniczy, na czele którego stanął Władysław Giżycki.

Dzięki bogato zakrojonej działalności organizacyjnej oraz inicjatywy kpt. dypl. Mieczysława Fularskiego odbył się w 1931 roku we Lwowie Kongres Łuczniczy z udziałem przedstawicieli Czech, Estonii, Peru, Polski, Rumunii, USA, Szwecji, Węgier, Włoch oraz Szwajcarii. Podczas spotkania powołano do działalności Międzynarodową Federację Łuczniczą, a kpt. M. Fularski stał się pierwszym prezesem tejże federacji.

Janina Kurkowska Spychajowa podczas Narodowych Mistrzostw Strzeleckich w Warszawie 17.07.1937

 

Sukcesy polskich łuczników i łuczniczek można było podziwiać już na I Łuczniczych Mistrzostwach Świata we Lwowie. W tym czasie Michał Sawicki zdobył Mistrza Świata w konkurencji mężczyzn. Natomiast w konkurencji kobiet po tytuł najlepszej łuczniczki na świecie sięgnęła Janina Kurkowska Spychajowa, która stanęła na tym podium pięć razy w latach 1933, 1934, 1936, 1939 i 1947.

Łucznictwo nie od zawsze było dyscypliną olimpijską. Swój debiut na Igrzyskach Olimpijskich miało w 1900 roku we Francji, lecz wtedy było dyscypliną ponadprogramową. Dopiero w 1957 roku wpisano strzelanie z łuku do oficjalnego programu mistrzostw. Od tego momentu Polska podtrzymywała pasmo medalowe niemalże na każdych kolejnych igrzyskach.

 

 

Łuk jest dla każdego

Łucznictwo na przestrzeni lat kształtowało bardzo skutecznie swoją pozycje w sporcie. Lecz od jakiegoś czasu znajduje swoje miejsce również w dorobku pasjonackim coraz większej liczby osób. Każdy może dziś kupić łuk i strzały. Nie potrzeba do tego zezwoleń. W miastach tworzone są klubu strzeleckie, a w szkołach koła łucznicze. Dzięki opracowaniu różnych rodzai łuków strzelanie stało się proste dla początkujących, którzy na początku swojej drogi mogą skupić się na odpowiedniej postawie strzeleckiej, niż na siłowaniu się z cięciwą. I tak, ten rodzaj spędzania wolnego czasu stał się dostępny nawet dla najmłodszych.

Jest jeszcze jedna zaleta łucznictwa, która daje mu przewagę nad dużą ilością innych sportów. Łucznik strzelający z łuku polega tylko na swoich umiejętnościach. Każdy z użytkowników łuku podlega obiektywnym biologicznym prawom natury. Trafienie w „dziesiątkę” zależy wyłącznie od zdolności człowieka, a niektóre niedociągnięcia jesteśmy w stanie wyeliminować poprzez odpowiedni trening na dobranym pod siebie sprzęcie.

Strzelanie z łuku wymaga nie tylko wyćwiczenia ciała, ale również umysł. Podczas strzału musimy pozostać pełni skoncentrowani na punkcie, do którego celujemy. Łuk rozwija u nas również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz panowania nad własnymi emocjami. To jest podstawa osiągania rekordowych wyników. Umiejętność odrzucania wszystkich myśli, spokój, koordynacja – to tylko część cech jakie ćwiczymy podczas regularnego uczęszczania na zajęcia.

Bardzo ważną zaletą poprawnego strzelania jest eliminacja wad postawy takich jak boczne skrzywienie kręgosłupa. Strzelanie z łuku w takim przypadku staje się nie tylko pasją lecz również formą rehabilitacji. Poprawia przede wszystkim kondycję fizyczną, wzmacnia górne partie grzbietu, ale również stabilizację tułowia.

Wszystkie te zalety sprawiają, że łucznictwo rekreacyjne jest nie tylko dobra dla naszego samopoczucia, lecz też świetnie rozwija nasze ciało.

Sklep Epasjonaci.pl w swojej ofercie posiadają łuki blokowe oraz łuki rekreacyjne, w których możemy również wyróżnić łuki klasyczne. Każdy z doradców pomoże w doborze łuku pod konkretną osobę.

 

pixel